Jak wybrać dobrą nazwę firmy?

POL-TRANS, BUD-MAR, JAREX... ile razy spotykałeś się z podobnie skonstruowanymi nazwami firm? Jak kojarzą Ci się tego typu firmy? Jak wiele z nich zapamiętałeś pozytywnie lub w ogóle zapamiętałeś?

Jak dobrze nazwać firmę, aby nazwa była rozpoznawalna, chwytliwa i kojarzyła się z branżą, w której działa firma?

Cenne wskazówki od...

Mateusza z FabrykiReklamy

Będąc w podróży od czasu do czasu trafiam nazwy firm na wzór POL-TRANS, BUD-MAR, JAREX, PAWCAR, ZAM-TRANS i inne tego typu. To naprawdę nie są chwytliwe nazwy, w szczególności jeśli występują wraz ze średnio przyciągającym szyldami. Widać, że właściciel nie spędził zbyt wiele czasu nad wymyśleniem odpowiedniej nazwy. W tym artykule podpowiem Ci, czym kierować się w wyborze idealnej nazwy dla Twojej firmy.

  • W jakiej branży działa Twoja firma?

Zastanówmy się, czym będzie zajmowała się Twoja firma oraz co będzie jej perełką wśród specjalizacji. Pomyśl w taki sposób, by odbiorca pozytywnie zapamiętał Twoją firmę i kojarzył ją przy każdej możliwej okazji. Ma być prosto, chwytliwie i znajomo. Nie łącz imienia z częścią nazwy branży, ponieważ to jest przeżytek skazany w większości na śmierć naturalną - chyba, że zamierzasz działać jedynie lokalnie. Warto jednak pracując lokalnie myśleć globalnie.

  • Wyrzeczenia i wskazania

Już wiesz, że nie należy łączyć imienia z wyrazem kojarzącym się z branżą Twojej firmy. Jest jednak jeszcze kilka rzeczy, których lepiej unikać podczas wymyślania nazwy firmy. Na pewno nie twórz skrótów, bo często będą one ciężkie do wymówienia (chyba, że będą to łatwe sylaby). Pomyśl także o swojej grupie docelowej. Jeśli usługi będą oferowane dla młodych ludzi, nie bój się slangu i zapożyczania angielskich słówek. Będzie to sklep sportowy lub siłownia? Może być to SportFun. Będzie to złomowisko? Może być zatem Złomosfera. Zauważ, że pozbywamy się tutaj typowego układu imię + branża, a decydujemy się raczej na skojarzenie z branżą + inne słówko, które wpasuje się w tło, ale nie będzie typowo schematyczne w brzmieniu.

  • Wybierz nasze doświadczenie

Nadal nie masz pomysłu na chwytliwą nazwę firmy? To nic! FabrykaReklamy z przyjemnością wybierze dla Ciebie odpowiednią nazwę, stworzy logotyp, projekty wizytówek itd. oraz opracuje strategię marketingową. Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.

Mateusz
Jak dobrze nazwać firmę